G-sensor

Czujnik przyśpieszenia

Akcelerometr to czujnik badający przyspieszenie. Przyspieszenie występuje wtedy, kiedy jakaś rzecz zmienia prędkość. Opisuje to druga zasada dynamiki Newtona.

Jeśli jadąc samochodem naciśniesz na “gaz”, to samochód zacznie przyśpieszać, bo silnik zadziałał na niego większą siła przezwyciężając inną siłę – siłę tarcia, która stara się samochód zatrzymać.

Jeśli puścisz pedał “gazu”, to znowu siła tarcia będzie większa i będzie dążyła do zatrzymania samochodu. Czyli przyspieszenie będzie ujemne.

Jest jeszcze jedna siła. Siła grawitacji, która nie pozwala by samochód odfrunął, bo dociska go do ziemi. Siła grawitacji powoduje, że wszystko spada na ziemie z takim samym przyspieszeniem 9,81 m/s2. Ta siła  oznaczona jest jednostką 1 g (nie mylić z gramem).

Ta jednostka symbolizuje, że coś działa na jakąś rzecz z siłą grawitacji. W samolotach przy wykonywaniu manewrów siły działające na pilota dochodzą do 9 g. Popularnie się wtedy mówi, że jego ciało waży wtedy 9 razy więcej niż na ziemi. Za to na orbicie Ziemi panuje siła 0 g. Dlatego przedmioty mogą tam swobodnie latać.

Akcelerometr mierzy te siły w jednostkach g. Najpopularniejsze dziś akcelerometry 3-osiowe to tak naprawdę 3 akcelerometry w jednym układzie ułożone tak, by mierzyć przyspieszenie w 3 różnych kierunkach. W dół, w bok i do przodu. Kierunki te nazywane są osiami X, Y i Z i tak określają je twórcy urządzeń.

Jeśli zadziałasz na czujnik przyspieszeniem o przeciwnym kierunku niż został skierowany czujnik, to on zwróci nam wartość przyspieszenia jako ujemną.

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
     www.kamerki-samochodowe.info.pl
Copyright 2013 Częste pytania Flexiti. CAR DVR by Flexiti Kamery samochodowe, rejestratory jazdy, wideo rejestratory Wideo Rejestratory Kamery samochodowe , kamerki sportowe